Institute of Contemporary Psychoanalysis

YEAR 

DAY 

CLASS TIME 

COURSE NAME

CORE /  

ELECTIVE

TOTAL  

CREDITS/ HRS

INSTRUCTOR 1 

INSTRUCTOR 2

1st 

Friday 

8:30-11:00 

History of Psychoanalysis 

Core 

15 

Mark Winitsky 

n/a

1st 

Friday 

11:30-2:00 

Freud A 

Core 

30 

Cheryl Goldstein 

n/a

1st 

Friday 

2:30-5:00 

Basic Concepts A 

Core 

30 

Roberto D’Angelo 

Ilene Philipson

1st 

Saturday 

8:30-11:00 

Infant Toddler A 

Core 

30 

Carol Mayhew 

Abby Vinson

1st 

Saturday 

11:30-2:00 

Freud B 

Core 

30 

Cheryl Goldstein 

n/a

1st 

Saturday 

2:30-5:00 

Basic Concepts B 

Core 

30 

Roberto D’Angelo 

Ilene Philipson

1st 

Sunday 

8:30-11:00 

Infant Toddler B 

Core 

30 

Carol Mayhew 

Abby Vinson

1st 

Sunday 

11:30-2:00 

Analyst Presents 

Core 

15 

Celeste Birkhofer 

n/a

2nd 

Friday 

8:30-11:00 

Object Relations A 

Core 

30 

Lynda Chassler 

n/a

2nd 

Friday 

11:30-2:00 

Intersubjective Systems Theory and Phenomenological Contextualism – A 

Core 

30 

Lynne Jacobs 

n/a

2nd 

Friday 

2:30-5:00 

Self-Psychology A 

Core 

30 

Daniel Goldin 

n/a

2nd 

Saturday 

8:30-11:00 

Self Psychology B 

Core 

30 

Daniel Goldin 

n/a

2nd 

Saturday 

11:30-2:00 

Intersubjective Systems Theory and Phenomenological Contextualism -B 

Core 

30 

Lynne Jacobs 

n/a

2nd 

Saturday 

2:30-5:00 

Relational Psychoanalysis A 

Core 

30 

Stacy Berlin 

Robin Cohen

2nd 

Sunday 

8:30-11:00 

Object Relations B 

Core 

30 

Lynda Chassler 

n/a

2nd 

Sunday 

11:30-2:00 

Relational Psychoanalysis B 

Core 

30 

Stacy Berlin 

Robin Cohen

3rd 

Friday 

8:30-11:00 

Diversity, Power & Privilege 

Core 

15 

Debra Myers 

Nicole Nelson

3rd & 4th 

Friday 

11:30-2:00 

Film & Literature 

Elective 

Michael Pariser 

n/a

3rd 

Friday 

2:30-5:00 

Psychoanalytic Group Therapy 

Elective 

Gil Spielberg 

n/a

3rd & 4th 

Saturday 

8:30-11:00 

Substance Use & Misuse 

Elective 

Daniel Bradley Jones 

n/a

3rd 

Saturday 

2:30-5:00 

Research & Writing 

Core 

15 

Celeste Birkhofer 

n/a

3rd 

Sunday 

8:30-11:00 

Ethics 

Core 

15 

Earl Bland 

n/a

3rd 

Sunday 

11:30-2:00 

Primitive Mental States 

Elective 

Lynda Chassler 

n/a

4th 

Friday 

8:30-11:00 

Final Integrative 

Core 

15 

Helen Ziskind 

Susan Mendenhall

3rd & 4th 

Friday 

11:30-2:00 

Film & Literature 

Elective 

Michael Pariser 

n/a

4th 

Friday 

2:30-5:00 

Sado-Masochism/Perversion 

Elective 

Gerard Webster 

n/a

3rd & 4th 

Saturday 

8:30-11:00 

Substance Use & Misuse 

Elective 

Daniel Bradley Jones 

n/a

3rd & 4th 

Saturday 

11:30-2:00 

Couples/Field Theory 

Elective 

Phil Ringstrom 

n/a

4th 

Saturday 

2:30-5:00 

Sexuality 

Elective 

Ginna Clark 

n/a

4th 

Sunday 

8:30-11:00 

Clinical Implications of Power & Privilege in Psychoanalytic Theory & Practice

Elective 

Kris Yi 

Joy Bustrum

4th 

Sunday 

11:30-2:00 

Analytic Identity 

Elective 

Cheryl Goldstein 

Michelle Harwell

 

Please note: 

Third and fourth cohorts are COMBINED for the following three classes:

 Film and Literature 

Substance Use and Misuse 

Couples and Field Theory

WEEKEND DATES:

2021: SEP 24-26 I NOV 05-07 I DEC 10-12 

2022: JAN 28-30 I MAR 25-27 I MAY 13-15